Jak dobrać oświetlenie do łazienki?W łazience spędzamy codziennie dość dużo czasu. To miejsce kluczowe dla naszych przygotowań do pracy, miejsce, w którym rozpoczynamy dzień i które niebagatelnie wpływa na nasz nastrój przez cały dzień. Ważne więc, by było odpowiednio oświetlone. Dobór oświetlenia do tego pomieszczenia nie jest łatwy – pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele różnych czynników, między innymi odporność na wilgoć i odpowiedni kąt padania światła o różnych porach dnia.

Wybierając lampy do łazienki, trzeba pamiętać, że będą się one musiały sprawdzić w wielu różnych sytuacjach. Rankiem powinno być wystarczająco jasne, by golenie, nakładanie makijażu czy zakładanie soczewek kontaktowych przebiegało sprawnie. Z drugiej strony nie może być zbyt ostre, by nie przeszkadzało w wieczornym relaksie po całym dniu pracy. Warto zdecydować się na instalację regulatorów jasności (ilości) światła. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować ilość i natężenie światła, jakiego w danej chwili potrzebujemy.

Lampy w łazience muszą pełnić różne funkcje. Trzeba pamiętać o tym, by źródeł światła było odpowiednio dużo. Przyjmuje się, że standardowo na każdy metr kwadratowy oświetlenia użytkowego powinien przypadać strumień światła o wartości 200 lumenów. To wartość przybliżona, ale warto wziąć ją pod uwagę.

Bardzo ważna okazuje się temperatura barwowa emitowanego światła. Zimne białe światło najlepiej będzie pasowało do wnętrz nowoczesnych, w których dominuje biel albo ostre kontrasty bieli z czernią. Jeśli nasze pomieszczenie utrzymane jest raczej w stonowanych, pastelowych kolorach, lepsze okaże się światło białe ciepłe. Zadowalający efekt końcowy osiągniemy zaś wtedy, gdy dopilnujemy, by światła główne i dodatkowe miały zbliżoną temperaturę barwową.

Jeśli chodzi o oświetlenie zadaniowe (czy też punktowe), lampy łazienkowe warto zamontować w miejscach szczególnie ważnych strategicznie – przede wszystkim obok lustra i w kabinie prysznicowej.

By uzyskać dostatecznie dobre oświetlenie w okolicach lustra, źródła światła warto zamontować na górze i po obu stronach ramy lustra. Lampki powinny świecić na twarz – tak, aby wyeliminować cienie. Przy goleniu czy wykonywaniu makijażu optymalny efekt uzyskamy, stosując oświetlenie ogólne uzupełnione oświetleniem zadaniowym. Równie ważne jest dokładne oświetlenie zadaniowe okolic prysznica. Najlepiej zamontować dwa źródła światła nad prysznicem.

Stwórz nastrojową atmosferę

Oświetlenie typowo funkcjonalne to jedno. Warto jednak pamiętać, że łazienka to także miejsce relaksu – dobrze więc dostosować tutejszą przestrzeń tak, by była po prostu przyjemna, by miło spędzało się tu czas. W uzyskaniu takiego efektu z pewnością pomoże ścienne źródło światła. To ciekawy element ozdobny, który wpłynie pozytywnie na nastrój i pomoże się rozluźnić po całym dniu pracy, gdy światło główne okaże się zbyt mocne.

Źródło:https://www.lighting.philips.pl/consumer/wybierz-oprawe/oswietlenie-lazienki/praktyczne-oswietlenie-lazienki-led-ami
data: 14.01.2020r.